sobota, 01 czerwiec 2013 20:28

Opętanie ekspiacyjne wokół nieprzekraczalnych granic Bożej Tajemnicy

Napisał

Związane są z grzechem pierworodnym, obciążeniem pokoleniowym, grzechami narodowymi oraz połączone ściśle z tajemnicą grzechu, z mysterium iniquitatis (tajemnicą zła), o czym pisał św. Paweł: wszyscy jesteśmy winni. W pewien sposób odpowiadamy jeden za drugiego (F. Dostojewski, E. Lévinas), przy czym trudno wyznaczyć granice tej odpowiedzialności.

 

Podjęta przez wielkich filozofów i teologów próba rozważania tajemnicy zła była wielokrotnie, nieraz celowo, lekceważona lub pomijana w ramach różnych prób banalizacji zła. Tymczasem zło ma charakter tajemniczy i poważny, o czym świadczy Męka Chrystusa, która jest mistycznym prototypem cierpienia ekspiacyjnego. W tym kontekście zapatrzenia w mistykę krzyża, od przejawów manifestacji zła poruszamy się w kierunku przeczucia jego głębi. Ale swoiste „głębie zła” (czasami są to głębie Szatana, o których pisał św. Jan Ewangelista), zanurzone w misterium zła, są już poza naszym pojmowaniem.

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:06
ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

  •  Arcybiskup Filadelfii, pochodzi z plemienia Potawatomi, jest drugim w historii USA rdzennym Amerykaninem, który otrzymał sakrę biskupią.

  •  

    dziennikarka katolicka, teolog, historyk, doktorantka z zakresu teologii biblijnej na UP JPII w Krakowie.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions