poniedziałek, 30 kwiecień 2018 13:40

Maryja „pracuje” nad zbawieniem człowieka

Napisał

Z o. prof. dr. hab. Stanisławem Celestynem Napiórkowskim OFMConv, emerytowanym profesorem KUL, rozmawia dr Paweł Sokołowski

Co oznacza imię Maryja?

Hebrajskie imię Mirjam, aramejskie Marjam znaczy: Piękna, Napawająca radością, Pani.

Najstarszym świadectwem biblijnym o Matce Jezusa jest fragment z Listu św. Pawła do Galatów: Gdy nadeszła pełnia czasu, zesłał Bóg Syna swego, zrodzonego z niewiasty, zrodzonego pod Prawem, aby wykupił tych, którzy podlegali Prawu, abyśmy mogli otrzymać przybrane synostwo (Ga 4, 4-5). Co ten tekst nam mówi?

Ten tekst odsłania prawdę o wydarzeniu nie z tej ziemi na tej ziemi: Bóg staje się człowiekiem! Dokonuje się to w Maryi, kilkunastoletniej dziewczynie z Nazaretu. Ewangelia odsłania to wydarzenie, opisując scenę zwiastowania. Ukazuje Maryję także na początku publicznej działalności Chrystusa – na weselu w Kanie, gdy interweniuje u Syna w sprawie braku wina. Potem, gdy Chrystus- Odkupiciel umiera na Golgocie, Ona stoi pod Jego krzyżem. Gdy Duch Święty zstępuje w Wieczerniku na Apostołów, Ona jest pośród nich.

Czy Stary Testament Ją zapowiada?

Niektóre miejsca Starego Testamentu, przede wszystkim o Ewie z Księgi Rodzaju (3, 15), odczytujemy w świetle Nowego Testamentu mówiącego o Maryi. Stwierdzamy wówczas, że Ewa była typem Maryi, a Maryja nową Ewą. Co pierwsza Ewa straciła, druga Ewa odzyskała. Pierwsza Ewa uległa Złemu, druga Ewa, niepokalana, odniosła nad nim pełne zwycięstwo.

Czy Syn Boży musiał przyjść na świat przez Niewiastę?

A któż Go mógł zmusić? W ten sposób przyszedł, bo tak chciał. A jeśli On tak chciał, znaczy to, że tak chciał także Bóg Ojciec i Święty Duch.

Najważniejsze wypowiedzi dogmatyczne Kościoła na temat Maryi są następujące: Maryja jest Bogurodzicą (dogmat o Bożym macierzyństwie), jest poczęta bez grzechu pierworodnego (dogmat o niepokalanym poczęciu), została z ciałem i duszą wzięta do nieba (dogmat o wniebowzięciu). Co oznacza tytuł Maryi jako Bogurodzicy (Theotokos)? Jakie są konsekwencje Bożego macierzyństwa Maryi?

Pierwsze pokolenia chrześcijan nie odważały się nazywać Maryi Matką Boga – Theometer. Brały bowiem pod uwagę pogańskie kulty bogiń-matek. Mniej takich oporów budził tytuł Bogurodzicy – Theotokos, chociaż podnosił je Nestoriusz ze swymi zwolennikami. Przyjął go jednak Sobór Efeski (431), przyjął i uzupełnił Sobór Chalcedoński (451), na którym stwierdzono, że Maryja jest Matką Jezusa Chrystusa, który w swoim bóstwie rodzi się z Ojca przed wiekami, narodził się w czasie z dziewiczej Bożej Rodzicielki. Naukę Efezu i Chalcedonu w tym przedmiocie uważamy za dogmat wiary. Tytułu Mater Dei – Matka Boga jako pierwszy z Ojców Kościoła użył św. Ambroży (+ 397). Oczywiście, wiara wyrażana w tych tytułach rodziła w chrześcijanach świadomość zupełnie wyjątkowego wybrania Maryi, Jej świętości, godności i roli w dziejach zbawienia.

dr Paweł Sokołowski

teolog, historyk, redaktor

Najnowsze od dr Paweł Sokołowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • redaktor naczelny
    czasopisma „Królowa
    Różańca Świętego”

  • architekt, w latach 1989–2013 był masonem w Międzynarodowym Mieszanym Zakonie Wolnomularskim „Le Droit Humain”

  • psycholog, terapeuta, kierownik Zakładu Psychologii AWF w Warszawie, członek Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions