wtorek, 03 lipiec 2018 10:20

Rekolekcje

Napisał

Choć zmienia się ich forma i sposoby odprawiania, rekolekcje wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Szczególne zainteresowanie budzą tzw. rekolekcje zamknięte,  przeżywane zwykle indywidualnie w klasztorach lub domach rekolekcyjnych, nierzadko usytuowanych w pięknym otoczeniu przyrody.

Termin „rekolekcje” pochodzi od łacińskiego czasownika recolligere, który oznacza zbierać coś powtórnie, na nowo. Dobrze to oddaje właściwy sens tej praktyki pobożności. Chodzi w niej bowiem o zatrzymanie się i oderwanie na jakiś czas od wiru spraw codziennych po to, aby zastanowić się nad sobą, swoim życiem, i przemyśleć powzięte dotychczas decyzje. Rekolekcje to czas, by przeanalizować myśli i pragnienia, spełnione uczynki oraz zaniedbania, jak również wytyczyć na nowo kierunek swego życia – niejako pozbierać to, co uległo rozproszeniu, a co jest bezcenne z punktu widzenia wiary.

Do praktyki rekolekcji można więc odnieść słowa św. Pawła Apostoła adresowane do chrześcijan w Koryncie: Ja przeto biegnę nie jakby na oślep; walczę nie tak, jakbym zadawał ciosy w próżnię, lecz poskramiam moje ciało i biorę je w niewolę, abym innym głosząc naukę, sam przypadkiem nie został uznany za niezdatnego (1 Kor 9, 26-27).

Na trwające co najmniej trzy dni rekolekcje składają się: osobista modlitwa, zwłaszcza adoracja Najświętszego Sakramentu, słuchanie i rozważanie Słowa Bożego, codzienna Eucharystia, spowiedź, a także pewne praktyki ascetyczne i umartwienia, jak np. milczenie i post. To wszystko ma służyć nawróceniu, czyli odbudowaniu osobistej, głębokiej więzi z Chrystusem.

ks. prof. Marek Chmielewski

doktor habilitowany, teolog, kierownik Katedry Duchowosci Katolickiej KUL 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions