poniedziałek, 03 wrzesień 2018 20:40

Duchowe korzenie Nowego Porządku Świata

Napisał

Człowiek zawsze działa jako „duch wcielony”, ale może mieć, jak powiedział o komunizmie Mikołaj Bierdiajew, fałszywą orientację ducha. W tym właśnie kluczu analizy warto spojrzeć na tzw. Nowy Porządek Świata, nawet jeśli są to tylko hipotezy i intuicje.

Gnoza to duchowa matryca dla wszelkich idei „doskonałego świata”. Jest to jednocześnie podstawa ezoteryzmu i okultyzmu zachodniego. Inspiracją dla gnozy był m.in. platonizm, a właściwie jego jednostronne interpretacje, deprecjonujące, a nawet demonizujące świat materii i zjawisk.

Gnoza

Zdaniem współczesnego włoskiego filozofa, ukrywającego się pod pseudonimem Epiphanius, podstawę działania wszystkich tajnych stowarzyszeń (które są platformą porozumienia globalnych oligarchów) stanowi gnoza, która jest wiedzą tajemną, synkretyczną doktryną powstałą w środowisku żydowskim w okresie narodzin chrześcijaństwa. Słowo to pochodzi z greckiego gnosis (poznanie). Chodzi tu jednak nie o poznanie racjonalne, lecz o świadomość (poznanie) własnej boskości, przekonanie o posiadaniu iskry bożej uwięzionej w okowach własnego ciała. Z tego założenia wynikają praktyczne, a nawet polityczne, konsekwencje.

Z gnozą walczyli już wszyscy ojcowie Kościoła, albowiem w punkcie wyjścia eliminuje ona konieczność odwrócenia się od grzechu, gdyż chodzi w niej o przebudzenie własnej boskości. Tak zrodził się archetyp gnostyckiej, idealnej i elitarnej doskonałości, który jednak nie pasuje do tego świata. Świat jest bowiem zły i wymaga korekty, ale zwykle trzeba zniszczyć stary świat, by zbudować całkiem nowy, idealny i doskonały, rządzony przez doskonałych (boskich) ludzi, a właściwie nadludzi. To jest właściwa motywacja prób tworzenia Nowego Porządku Świata.

Gnoza zawsze współpracuje z magią, która szczególnie dziś posługuje się pojęciem energii. To wszechobecne pojęcie wypiera lub przedefiniowuje pojęcie ducha (np. energia kundalini). W tradycji europejskiej ważna jest także magiczna forma kabały, która duchowo i konceptualnie współpracuje z gnozą i razem z nią stanowi postawę rytuałów masońskich.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Najnowsze od ks. Aleksander Posacki SJ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions