piątek, 29 marzec 2019 09:13

Bez Chrystusa nie ma odkupienia

Coraz częściej można się spotkać się z opinią, że wszystkie religie są wobec siebie równe i stanowią równorzędne drogi dojścia do Boga. Jest to koncepcja niezgodna z objawieniem chrześcijańskim, gdyż dla chrześcijan prawdziwą i jedyną „religią” jest Jezus Chrystus – Jedyny Pośrednik, który we własnej osobie połączył świat Boski i ludzki.

Święty Augustyn łacińską nazwę „religia” wyprowadza od słowa „religare” (wiązać). To w Jedynym  Pośredniku nastąpiło nasze trwałe związanie z Bogiem, gdyż Chrystus jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem w jednej osobie. Dla chrześcijaństwa fundamentalne znaczenie mają dwa pojęcia – odkupienie i zbawienie. Określają one dwa etapy dzieła zbawienia: Syn Boży zstąpił na ziemię po to, aby nas odkupić z niewoli grzechu i śmierci, a gdy nas wyzwolił, otworzył nam drogę zbawienia. Dla chrześcijan zbawieniem nie jest „coś”, jakaś wiedza prowadząca do oświecenia i odnalezienia właściwego miejsca we wszechświecie, lecz „Ktoś”, kto zsyła Bożego Ducha i udziela łaski do przekroczenia granicy grzechu i śmierci. Do czasów Jezusa zjednoczenie z Bogiem nie było możliwe.

Jedyny odkupiciel

Częste błędy w interpretacji odkupienia biorą się z pomieszania pojęć. Myśla katolicka rozróżnia dwa bliskoznaczne pojęcia: odkupienie i zbawienie, ale ich nie utożsamia. Niektóre wyznania chrześcijańskie używają tych pojęć zamiennie. „Odkupienie” to dzieło Jezusa Chrystusa, a „zbawieniem” jest pełne i ostateczne zjednoczenie z Bogiem Trójjedynym. Chrystus nas wykupił, abyśmy stali się wolnymi dziećmi Boga i mogli posiąść życie na wieczność.

W tym też kontekście jasne się staje, dlaczego Jezus Chrystus nazywany jest przez chrześcijan jedynym odkupicielem i jedynym zbawicielem. Słowo „odkupienie” kojarzy się nam z sytuacją niewolników zależnych od właściciela, których inny pan może od-kupić. Nawiązuje ono do Księgi Wyjścia, przedstawiającej, jak Bóg wykupuje z niewoli egipskiej naród izraelski, a następnie obdarza go wolnością i roztacza nad nim swoją opiekę. Izrael (jako naród) staje się szczególną własnością Boga, który traktuje naród wybrany jak syna i dziedzica, a nie jak niewolnika (por. Wj 19, 5; Pwt 26, 18).

ks. dr hab. Krzysztof Guzowski

prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

  •  misjonarka, znawca kultury i religii Indii

  • profesor psychologii, autorka książki „Seeing Myself. The New Science of Out-of-Body Experiences”, Londyn 2017 („Widząc siebie. Doświadczenia pozacielesne jako nowa dziedzina nauki”)

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions