sobota, 19 lipiec 2014 20:57

Czas na ewangelizację Chin!

Napisał

 

Już za kilkanaście lat liczba chrześcijan w Chinach może być taka jak w Stanach Zjednoczonych. Państwo Środka otwiera się na wiarę, dlatego nie należy zwlekać i trzeba już teraz przygotowywać się do ewangelizacji Azji.

 

Niektóre diecezje obchodzą już swoje stulecie. Uroczyste Msze św. są koncelebrowane nawet przez kilkunastu lokalnych kapłanów. Jednak kardynałowie przestrzegają też, że strategia rządu, który chce całkowicie kontrolować Kościół i konfliktować go z Watykanem, nie zmieniła się. Warto zauważyć, iż biskup John Tong z Hongkongu jest już siódmym chińskim kardynałem wyświęconym przez Kościół katolicki. Niemniej jednak widoczne są przebłyski świadczące o tym, że Chiny otwierają się na wiarę. Unaocznia to Liao Yiwu w swojej książce „Bóg jest czerwony” – świadectwie wyznawców Chrystusa żyjących w Państwie Środka. Widać w niej nowego ducha Azji, gdzie „być” staje się ważniejsze niż „mieć”, a dla wielu jest to nawet kwestia życia i śmierci. Cierpienia chrześcijan w Azji mogą zawstydzać tych, którzy mogą cieszyć się dziś komfortem celebrowania swojej religijności.

 

Jakże kontrastowa to sytuacja z chrześcijaństwem na Zachodzie, gdzie mimo braku wszelkich przeszkód w wyznawaniu Chrystusa chrześcijaństwo po prostu zanika.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:29
dr Tomasz Teluk

 

 Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog dogmatyk, personalista

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

  • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions