poniedziałek, 04 sierpień 2014 09:49

Historia zbawienia w dwóch słowach

Napisał

 

 

Spotkanie czterech kobiet „Nawiedzenie” namalowane przez Pontorma też przedstawia spotkanie czterech osób, ale są to cztery kobiety. O ile te zwrócone do siebie twarzami łatwo zidentyfikować jako Maryję i Elżbietę (odpowiednio młodszą i starszą), o tyle stojące w głębi i zwrócone twarzami do widza stanowią pozornie zagadkę. Uważny widz dosyć szybko dostrzeże podobieństwo pomiędzy odpowiadającymi sobie parami kobiet. Te stojące w głębi są wyraźnymi alter ego naszych bohaterek.

 

Jednakże należy zwrócić uwagę na ich stroje. Ubiór kobiety stojącej za Maryją ma odwrotną kolorystykę niż szata Matki Bożej. Podobnie suknie mniej widocznej osoby stojącej za Elżbietą stanowią jakby lustrzane odbicie tonacji stroju Matki św. Jana.

 

W sztuce chrześcijańskiej pojawia się niekiedy taka para kobiet towarzysząca rozmaitym najważniejszym wydarzeniom w dziejach. Są to Ecclesia i Synagoga. W czasach, kiedy powstawały te dzieła, nie było mowy o starszych braciach w wierze i wspólnych modlitwach. Zestawienie tych dwóch kobiet miało zawsze jednoznacznie apologetyczny cel. Czasami Synagoga ma zawiązane oczy i złamaną laskę, co jest wyraźnym symbolem przewagi Nowego Przymierza nad Starym, które nie poznało Mesjasza. Ale najczęściej są one sobie równe – nikt nie ma wątpliwości, że ich przedstawienie jest zobrazowaniem całej historii Zbawienia, która jest tak naprawdę tożsama z dziejami biblijnymi.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 10:28
Juliusz Gałkowski

historyk sztuki, publicysta, bloger

Najnowsze od Juliusz Gałkowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions