środa, 30 wrzesień 2015 21:05

Napełniony Duchem

Napisane przez Justyna Majewska

Od kilku lat do Polski przyjeżdża o. John Baptist Bashobora, doktor teologii duchowości. Głosi Ewangelię w mocy Ducha Świętego. Dnia 7 lipca 2015 r. ugandyjski charyzmatyk zawitał do Inowrocławia.

 

Zaprosiła go tam działająca na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej Szkoła Nowej Ewangelizacji im. Jana Pawła II, mająca swoją siedzibę przy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach. Tematem przewodnim spotkania były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza: Wy jesteście solą ziemi (Mt 5, 13). Zostały one skierowane do mieszkańców miasta w dosłownym znaczeniu. Największe spotkania ewangelizacyjne z udziałem o. Bashobory miały dotychczas miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie i w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

 

Znawca duchów

Historia życia o. Bashobory jest poruszająca. Cudem uniknął śmierci, kiedy próbowano go otruć – naczynie, w którym była zatruta owsianka, rozpadło się w trakcie modlitwy przed posiłkiem. W wieku 10 lat rozpoczął edukację w niższym seminarium duchownym. W Indiach odbył nowicjat w zgromadzeniu Świętego Krzyża. Nie złożył jednak ślubów zakonnych. Po powrocie do Afryki przyjął święcenia kapłańskie. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie obronił doktorat na temat rozeznawania duchów w życiu ugandyjskich chrześcijan. Tu też po raz pierwszy związał się z katolickim Ruchem Odnowy w Duchu Świętym. Obecnie pełni funkcję diecezjalnego koordynatora Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej w archidiecezji Mbarara. Jest członkiem Narodowego Stowarzyszenia Modlitwy Wstawienniczej. W ciągu ostatnich 15 lat o. Bashobora przyczynił się do założenia ponad 2000 grup modlitewnych w Ugandzie. Na co dzień opiekuje się sierotami, zapewniając im wyżywienie, dach nad głową, edukację i modlitewne wsparcie. Dzieciom ofiarowuje pomoc materialną i duchową. Jest określany mianem współczesnego Jana Chrzciciela, wzywającego do pokuty i nawrócenia.

 

Duch objawia się przez świętych i grzeszników

Przed Eucharystią organizatorzy wydarzenia wyemitowali film dokumentalny „Duch”, zrealizowany w 2008 r. przez Leszka Dokowicza i Macieja Bodasińskiego (reżyserzy mają w swoim dorobku m.in. film „Egzorcyzmy Anneliese Michel”). Dokument powstawał w Kolumbii, Brazylii i Ugandzie. W 2010 r. otrzymał III Nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie za ukazanie mocy Ducha Świętego działającego we współczesnym świecie poprzez ofiarną posługę kapłanów charyzmatyków w trudnych środowiskach i przedstawienie skuteczności modlitwy wstawienniczej, dzięki której Bóg uzdrawia serca, umysły i ciała. Rzeczywiście, film przeniknięty jest mocą Ducha. Bohaterami drugiego planu są ojcowie Antonello Cadeddu i Enrico Porcu, założyciele brazylijskiej wspólnoty charyzmatycznej Przymierze Miłosierdzia, a także o. John Bashobora. Ojciec Cadeddu wypowiada znamienne słowa:

 

Dzisiaj, widząc społeczeństwo zranione, zniszczone, podzielone, zniewolone przez zło, Duch objawia się na wielu poziomach, nie tylko przez świętych, ale również przez grzeszników, którzy pod wpływem modlitwy zmieniają swoje życie. (…) Musimy być radykalni. Musimy niewzruszenie wierzyć w moc Ducha Świętego. Księża muszą być w pełni przekonani co do mocy Ducha Świętego. Mają wierzyć, że to oni są działaniem Ducha Świętego i kiedy modlą się nad ludźmi, rzeczywiście okazują moc Ducha.

 

Charyzmatycy ukazują, w jaki sposób Duch Święty działa we współczesnym Kościele. Potwierdzają, że uzdrowienia i uwolnienia nie należą do przeszłości. One dzieją się tu i teraz!

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 01 październik 2015 10:41

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions