środa, 02 grudzień 2015 18:30

Polacy z Peru

5 grudnia 2015 r. w peruwiańskim mieście Chimbote odbędzie się beatyfikacja trzech męczenników za wiarę. W gronie nowych błogosławionych znajdą się dwaj polscy franciszkanie – Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek.

 

Głęboko zasmucony po otrzymaniu bolesnej wiadomości o zabójstwie dwóch ojców franciszkanów, Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, Ojciec Święty, dzieląc ból zarówno Waszej Ekscelencji, duchowieństwa i wiernych diecezji Chimbote, jak również całego Kościoła Bożego w Peru, zanosi modły do Boga o wieczny odpoczynek dla dusz przykładnych kapłanów, ofiar niesprawiedliwej przemocy. Jego Świątobliwość, wyrażając jeszcze raz zdecydowane potępienie działań przeciwko życiu i godności osób ludzkich, zwłaszcza podejmujących działalność ewangelizacyjną, a które to działania godzą w życie w pokoju i tradycji chrześcijańskiej szlachetnego narodu peruwiańskiego, prosi Boga wszechmogącego o umocnienie w tak bolesnej próbie oraz przekazuje im wyrazy najserdeczniejszego współczucia, a także udziela im Błogosławieństwa Apostolskiego, celem pokrzepienia i jako zadatku szczególnej Bożej pomocy.

 

Te przejmujące słowa znalazły się w telegramie Ojca Świętego Jana Pawła II do bpa Luisa Aramandy Bambarena Gastelumendiego, ordynariusza diecezji Chimbote w Peru, na której terenie posługiwali zamordowani przez terrorystów polscy misjonarze.

Służyć Bogu

Tragiczne wydarzenia, do których odnosi się cytowany telegram, rozegrały się 9 sierpnia 1991 r. w peruwiańskiej wiosce Pariacoto. Posługiwali tu franciszkanie z Krakowa, oo. Zbigniew Strzałkowski oraz Michał Tomaszek. Tego dnia zostali porwani z kościoła parafialnego przez terrorystów należących do organizacji Świetlisty Szlak. Obu zakonników wywieziono do miejscowości Pueblo Viejo i zabito strzałami w tył głowy. Mordercy obwieścili, że polscy franciszkanie pozostawali na usługach światowego imperializmu, czym mieli osłabiać rewolucyjną czujność peruwiańskiego ludu. Słowa oprawców są wyrazem ideologicznej nienawiści do chrześcijaństwa i Kościoła. Ojcowie pochodzili z wiejskich, wielodzietnych rodzin z południowej Polski. Ojciec Zbigniew urodził się w Zawadzie koło Tarnowa, a o. Michał pochodził z okolic Żywca. Byli niemal rówieśnikami. Wyrośli w rodzinach blisko związanych z Kościołem katolickim. Przykład żywej wiary dawali im najbliżsi – rodzice oraz dziadkowie. W wieku szkolnym byli ministrantami. Obaj też odkryli powołanie do życia zakonnego, a następnie do pracy misyjnej. Zbigniew Strzałkowski w podaniu o przyjęcie do zakonu franciszkanów napisał: Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

  • twórca ZORG INSTITUTE w Polsce

  • filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions