piątek, 08 wrzesień 2017 20:08

Materializacje moc od Boga, demona czy oszustwo?

Napisał

O materializowaniu się przedmiotów (gwoździ, drutów, żyletek itp.) mówi wielu egzorcystów. Do dziś zagadką pozostaje, jak te przedmioty pojawiają się w ciałach ludzi dręczonych przez złego ducha i jak to się dzieje, że w momencie ich wypluwania nie dochodzi do groźnych okaleczeń.

Materializacja przedmiotów, a nawet niewidzialnych istot dotyczy szerszego zjawiska z pogranicza magii, spirytyzmu i okultyzmu. Różne formy materializacji duchów, bóstw czy przedmiotów odnotowywane są w kontekście rozmaitych rytuałów szamanistycznych i religijnych. Na przełomie XVIII i XIX w. materializacja nabrała nowego znaczenia za sprawą różnych grup spirytystycznych i okultystycznych. Obecnie pragnienie panowania nad rzeczywistością duchową i materialną dostrzec można w ruchu New Age oraz grupach odwołujących się do duchowości Dalekiego Wschodu.

Iluzja, psychokineza, ektoplazma

Materializacja może dokonywać się samoistnie na bazie nieznanych praw fizycznych lub duchowych bądź stanowić efekt działań ludzkich lub istot duchowych. Zmaterializowane przedmioty czy osoby mogą mieć charakter trwały lub tymczasowy. Odrębną kwestią jest materializacja przedmiotów i osób, z jaką spotykamy się podczas występów iluzjonistów. Potrafią oni „materializować” lub „dematerializować” mniejsze bądź większe obiekty, w tym ludzi. Dzieje się to przy zastosowaniu iluzji wizualnej, odwracania uwagi, specjalnie zaprojektowanych urządzeń. Sposoby pojawiania się lub znikania zazwyczaj niewielkich przedmiotów związane są tylko i wyłącznie z pomysłowością danego iluzjonisty, a nie z magią czy innymi praktykami okultystycznymi.

Swoistą formą materializacji jest psychokineza (gr. psychokinesis), a w szczególności inokineza. Polega ona na kontrolowaniu przestrzeni, zakrzywianiu jej czy właśnie materializacji. Uri Geller, izraelski iluzjonista i showman, twierdził, że za sprawą energii psi jest w stanie zginać łyżki, noże, widelce. Dodawał też, że poprzez mentalne kontrolowanie tej energii każdy jest w stanie robić to, co on. Warto jednak podkreślić, że zginanie łyżek i widelców jest dobrze znanym trikiem, wchodzącym w skład repertuaru początkującego iluzjonisty.

Istnieje wiele odmian psychokinezy (dawniej telekinezy). Najczęściej dotyczy ona poruszania przedmiotów, a także kontroli substancji stałych, płynnych i gazowych znajdujących się w pewnej odległości. Kontrola materii w psychokinezie dokonuje się przy zastosowaniu odpowiedniej koncentracji myśli i uwagi. Osoba demonstrująca takie zdolności może (ale nie musi) widzieć przedmioty, na które chce mieć wpływ. Warto podkreślić, że jak dotąd, pomimo licznych badań m.in. parapsychologów, nie udało się udowodnić zdolności psychokinetycznych jakiejkolwiek osoby. Całe zjawisko pozostaje dobrze udokumentowaną mistyfikacją, wyrazem pragnienia kontroli materii przez człowieka.

Cechy materializacji ma mieć produkowanie ektoplazmy (ektos zewnętrzny, plasma substancja) przez medium spirytystyczne. Ektoplazma – jak twierdzą spirytyści – to substancja, która na różne sposoby wydostaje się z ciała medium podczas seansu spirytystycznego. Przez spirytystów ektoplazma uważana jest za materializację ciała astralnego, ślad istoty duchowej. Do najbardziej znanych mediów posiadających tę zdolność zalicza się Marię Vollhard, Helen Duncan, Lindę Gazzerę, Evę Carrerę, Mary Marshall. Podobnie jak w przypadku innych spirytystycznych oszustw również i tu, pomimo licznych prób badania ektoplazmy, nie udało się w najmniejszym stopniu potwierdzić nadnaturalnego charakteru zjawiska. Udowodniono natomiast oszustwo – ektoplazma okazywała się ligniną, materiałem czy wycinkami gazet połykanymi wraz ze skrobią ziemniaczaną lub innymi substancjami ułatwiającymi połykanie, a później rzekomą materializację.

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 wrzesień 2017 20:16
Ks. dr Mariusz Gajewski

filozof, demonolog, znawca problematyki sekt i okultyzmu

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

     Politolog, publicysta, ekspert ekonomiczny, prezes Instytutu Globalizacji.

  • profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

  • psycholog, psychoterapeuta, superwizor, prowadzi warsztaty i terapię dla osób świeckich, duchownych i konsekrowanych

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions