wtorek, 10 kwiecień 2018 21:29

Polska jako naród wybrany

Napisał

Każdy naród uważa się za wybrany i wyjątkowy. Tak jest faktycznie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Pan Bóg jest twórcą wszelkiej różnorodności i wyjątkowości. Niestety, zbyt często poczucie wybraństwa ma swe źródło w grzechu pychy. A pycha może obejmować wspólnoty, grupy społeczne, kultury, religie, państwa i narody.

Tak powstały m.in.: żydowski mesjanizm narodowy, nazistowskie Niemcy ze swoją wyższością rasy aryjskiej, islamski dżihad. Zwłaszcza w odniesieniu do tego ostatniego dobitnie brzmią słowa Pana Jezusa: Każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu (J 16, 2). Poczucie wyższości było podstawą każdego ludobójstwa.

Kto nas wybrał i do czego?

By odpowiedzieć na pytanie, czy Polska jest narodem wybranym, musimy najpierw zapytać się, kto nas wybrał i do czego. Wiemy, że w czasie zaborów zrodziła się idea tzw. mesjanizmu narodowego. Cierpiąca Polska jest mesjaszem narodów. Na podobieństwo Chrystusa przechodzi swoją drogę krzyżową, aby jak feniks odrodzić się z popiołów i być zaczynem dla wszystkich narodów w czasach mesjańskich. Jest to w istocie dobra intuicja, gdyż zakłada konieczność współukrzyżowania z Chrystusem, aby potem móc z Nim królować. Aby jednak móc współkrólować z Chrystusem jako naród, trzeba Go najpierw uznać za Króla Polski, a to wciąż jeszcze się nie dokonało. Nie staniemy się „iskrą dla narodów” bez nawrócenia i bez aktu intronizacji. Oby nie spełniły się słowa z objawień Anioła Stróża Polski dla Adama Człowieka, że intronizujemy Pana Jezusa na Króla dopiero wtedy, gdy jako naród staniemy w obliczu zagłady, a więc wtedy, kiedy – jak wielokrotnie w przeszłości – zawiedziemy się na ludzkich sojuszach i będzie starta nasza pycha osobista i narodowa.

Ks. dr Paweł Murziński

kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

1 komentarz

  • Link do komentarza Mariusz środa, 18 kwiecień 2018 07:36 napisane przez Mariusz

    Nie rozumiem na co czekamy jako naród, Kościół już powinien dążyć do tego.

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions