środa, 06 sierpień 2014 20:50

12 kroków do wolności

Napisał

 

W tym samym mieście żyje pewien zdolny chirurg, którego specjalnością są operacje jelita grubego. Ma żonę i dwójkę dzieci. Nazywa się Robert S., ale wszyscy w mieście nazywają go Doktor Bob. Cierpi na tę samą chorobę, co Bill W. – nie jest w stanie kontrolować picia. Gdy tylko zaczyna pić, alkohol przejmuje nad nim kontrolę, a pije niemal stale, bo na trzeźwo nie potrafi już operować.

 

Bill i Bob spotkali się owego pamiętnego lata i zrozumieli, że cierpią na to samo. Uznali też, że tylko wzajemna pomoc może utrzymać ich z dala od alkoholu. W wyniku tego spotkania powstała pierwsza na świecie grupa Anonimowych Alkoholików. Dla śmiertelnie chorych pojawiło się światło nadziei.

 

Krok siódmy z dwunastu danych jako program powrotu do wolności mówi: pokornie prosiliśmy Boga, aby usunął nasze braki. Alkohol może zostać usunięty z życia chorego na alkoholizm, ale nie zniknie. Będzie jak rozbrojona i położona w bezpiecznym miejscu bomba, którą uzbroi i uruchomi pierwszy wypity – nawet po wieloletniej przerwie – kieliszek.

 

Alkoholicy lubią powtarzać, że z kiszonego ogórka nigdy nie zrobisz już świeżego. Oznacza to, że ten, kto stracił nad piciem kontrolę, nie ma już powrotu do kontrolowanego picia. Cała przygoda z rozpoczęciem abstynencji, a w konsekwencji z trzeźwieniem i odzyskiwaniem wolności, bierze swój początek w czymś, co świat uważa za totalnie niedopuszczalne i nieatrakcyjne: aby zwyciężyć, muszę uznać swą klęskę, przyznać, że jestem całkowicie bezsilny wobec alkoholu i przestałem kierować własnym życiem.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:50
Rafał Porzeziński

autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

Najnowsze od Rafał Porzeziński

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

  • Polska dziennikarka mieszkająca na stałe w Japonii. 

  • pracownik UAM, autor podręczników, organizator laboratoriów i wykładowca

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions