poniedziałek, 04 sierpień 2014 08:34

Dzieło wyzwolenia

 

 

-- Czym jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka?

 

Ks. Wojciech Ignasiak: Pomysł realizacji tego przedsięwzięcia ks. Franciszek Blachnicki zaczerpnął z orędzia Jana Pawła II z 22 X 1979 r., w którym znalazło się wezwanie: Narodzie Polski, wyzwól się z tego wszystkiego, co uwłacza godności Bożych dzieci, co może zagrozić nawet twojemu bytowi biologicznemu! Ks. Blachnicki uznał, że musi dać jasną i czytelną odpowiedź Papieżowi na to konkretne wezwanie. Pierwszą Krucjatę Trzeźwości stworzył ks. Blachnicki już w 1957 r. Po roku przemienił ją na Krucjatę Wstrzemięźliwości. Została ona zlikwidowana przez komunistyczne władze 29 VIII 1960 r., a jej twórca spędził kilka miesięcy w więzieniu. Ks. Blachnicki był wielkim charyzmatykiem Kościoła. Swoje działania obliczał na co najmniej kilkadziesiąt lat do przodu. Krytykował tzw. akcyjność w Kościele – doraźne inicjatywy, które nie są pogłębiane, przez co zapał zaangażowanych w nie ludzi wygasa.

 

-- Nie przynosi to trwałych owoców…

 

Ks. Wojciech Ignasiak: Tak. Ks. Blachnicki był tego świadom, powołując Krucjatę Wstrzemięźliwości. Widział, że wiara wielu ludzi jest niszczona przez alkoholizm, przez szerzącą się już wtedy kulturę nieczystości. Z psychologicznego punktu widzenia można powiedzieć, że ludzie popadali w chorobę alkoholową, czy też nie radząc sobie z emocjami, uciekali w przemoc. Natomiast z punktu widzenia walki duchowej należy stwierdzić, że stoi za tym konkretne działanie diabła, które ks. Blachnicki określał jako „zamroczenie alkoholowe”. Człowiek jest zamroczony, jest niepoczytalny, pod wpływem alkoholu różne rzeczy robi i nie ma władzy nad tym, co jest istotą duszy, czyli nad rozumem i wolną wolą.

 

Takie sytuacje wykorzystuje diabeł, uderzając w człowieka z całą mocą i stąd bierze się tyle gwałtów, przemocy oraz różnych podłości popełnianych po alkoholu. Ks. Blachnicki wiedział, że nie można zostawić samym sobie ludzi, którzy są po prostu rozbici różnymi życiowymi problemami. Nie wystarczy im powiedzieć, że Pan Bóg ich kocha, lecz trzeba pomóc rozwiązać ich pogmatwane sytuacje życiowe. Dlatego działania Krucjaty Wstrzemięźliwości były zakrojone na gigantyczną skalę i szły także w kierunku dobrze rozumianego patriotyzmu.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 wrzesień 2015 09:50
dr Mariusz Błochowiak

Wydawca "Miesięcznika Egzorcysta", prezes Zarządu wydawnictwa Monumen. Fizyk, pracował naukowo w Instytucie Maxa Plancka w Niemczech oraz instytucie badawczym SINTEF w Norwegii. Interesuje się metodologią i filozofią nauki oraz relacją między wiarą a nauką. 

Najnowsze od dr Mariusz Błochowiak

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions