niedziela, 08 maj 2016 13:38

Święty Borys. Między wschodem a zachodem

Święty Borys, bułgarski książę, jest czczony głównie w Cerkwi prawosławnej. Jego kult, który zaczął się szerzyć jeszcze przed podziałem chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie, występuje także w Kościele katolickim.

Borys I w połowie IX w. przejął władzę nad Bułgarami po zmarłym ojcu chanie Presjanie. Początkowy okres jego rządów nie był pomyślny. Borys szybko uświadomił sobie, że bułgarskie pogaństwo hamuje duchowo-kulturalny i polityczno-gospodarczy rozwój kraju. Nowy chan coraz bardziej interesował się religią, która wyzwala w jej wyznawcach bohaterskie czyny (łącznie ze śmiercią za wiarę), wyraża się we wzniosłej liturgii, a także w pięknym, nieraz monumentalnym budownictwie sakralnym. Prawdopodobnie do jego uszu docierała też moralna i duchowa nauka Chrystusa, która niewątpliwie wywarła na nim ogromne wrażenie. Z tych względów przywódca Bułgarów skłaniał się ku przyjęciu chrześcijaństwa.

Rzym czy Konstantynopol?

Otwarte pozostawało jedynie pytanie, z czyich rąk przyjmie chrzest. Była to dość ważna kwestia, ponieważ w tamtych czasach wyraźnie pogłębiała się różnica między Kościołem wschodnim (bizantyjskim) a zachodnim (katolickim). Wpływ na to miał najpierw kryzys obrazoburczy (sprzeciw wobec kultu ikon), który dość poważnie odbił się na relacjach Rzymu z Konstantynopolem. Z kolei w drugiej połowie IX w. doszło do pierwszego poważnego rozłamu w Kościele powszechnym, zwanym schizmą Focjusza. Początkowo Borys, być może kierując się spodziewanymi korzyściami politycznymi, zawarł w 862 r. sojusz wojskowy z królem wschodniofrankijskim Ludwikiem II Niemieckim. Zobowiązał się wobec niego do przyjęcia chrztu wraz z całym ludem, a co za tym idzie przyłączenia Bułgarii do Kościoła rzymskiego. Gdy dowiedział się o tym książę Wielkich Moraw Rościsław, przeciw któremu ów sojusz się zawiązał, zwrócił się o pomoc do Cesarstwa Bizantyjskiego. Cesarz Michał III natychmiast wyruszył z wielką armią przeciw Borysowi. Ten, zmuszony sytuacją, zawarł wieczysty pokój z Bizancjum i zobowiązał się przyjąć chrześcijaństwo za pośrednictwem Konstantynopola. Aby podpisać pokój, Borys wysłał swych posłów do stolicy cesarstwa. Ci zostali tam ochrzczeni, a do kraju wrócili z liczną grupą duchownych bizantyjskich. Ich zadaniem było nauczać i chrzcić lud bułgarski. Do przyjęcia sakramentu przygotowywał się także sam Borys. Ceremonii, która odbyła się pomiędzy 864 a 866 r. (nastąpiło to prawdopodobnie w przeddzień Zielonych Świąt, 25 kwietnia 866 r.), nie nadał rozgłosu. Na chrzcie otrzymał imię Michał (od swego cesarskiego ojca chrzestnego), a pogański tytuł chan zamienił na słowiański kniaź (książę).

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • specjalizuje się w duchowości karmelitańskiej, szczególnie w dziełach św. Teresy od Jezusa jako współtłumacz i komentator poprzez konferencje, rekolekcje i wykłady.

  • psycholog i fizjoterapeuta

  • autor wielu publikacji o tematyce uzależnień, audycji radiowej i telewizyjnej pt „Dwunasty krok” oraz strony www.dwunasty.pl

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions