środa, 31 sierpień 2016 09:40

Mała święta Rozalia z Palermo

Napisał

Imię Rozalia składa się z nazw dwóch kwiatów – róży i lilii. Róża symbolizuje życie pełne miłości, ale też wyrzeczenia i pokuty (kolce). Lilia wskazuje na życie czyste, niewinne, całkowicie oddane Bogu.

Na zamku w Palermo mieszkali książę Sinibaldi i jego małżonka Maria Guiscarda. Spodziewali się oni dziecka. Pewnej nocy matce przyśniło się, że będzie to dziewczynka i że ma mieć na imię Rozalia. 6 października 1129 r. nadeszło rozwiązanie. Rodzice postanowili, że nadadzą jej imię zgodnie z proroczym snem.

Młoda pustelnica

Rozalią zajmowali się rodzice, ale także szlachetnie urodzona i pobożna mamka Laurika oraz ochmistrzyni królewska Antonia, która bardzo starała się o religijne wychowanie młodziutkiej podopiecznej. Wszyscy wróżyli Rozalii dostatnie życie. Rodzice dbali o to, aby ich córka zdobywała doświadczenie na wielkim dworze. Dziewczynka wyróżniała się otwartością, serdecznością, radosnym usposobieniem wobec wszystkich, których spotykała na swej drodze. Religijne i pobożne wychowanie w dzieciństwie spowodowało, że już w wieku 12 lat Rozalia zaczęła rozważać, jakie życie najbardziej będzie jej odpowiadało. Z jednej strony coraz lepiej poruszała się w dworskim świecie, a z drugiej – coraz mocniej pociągało ją życie pełne wyrzeczenia. Postanowiła więc złożyć Bogu ślub dozgonnej czystości. Zrobiła to w tajemnicy przed rodzicami. Ci jednak dowiedzieli się o tym i mimo to rozpoczęli starania o wydanie córki za mąż. Znaleźli jej odpowiedniego młodzieńca, a następnie ogłosili zaręczyny. Rozalia nie mogła tego zaakceptować.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Pochodzi z parafii Niegowić. Jest dyrektorem agencji informacyjnej Vatican Service News w Rzymie. Jako dziennikarz brał udział w pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI, wchodząc w skład Volo Papale. Jest autorem kilku książek i filmów dokumentalnych oraz założycielem i opiekunem charyzmatycznych grup modlitewnych we Włoszech, którym patronuje bł. Jan Paweł II. Był bliskim współpracownikiem śp. bpa Pavla Hnilicy. Obecnie jest jednym z najbliższych współpracowników kard. Ivana Diasa, byłego prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary.

  • Adiunkt w Zakładzie Wspomagania i Analizy Decyzji, SGH w Warszawie. Specjalizuje się w teorii decyzji i teorii gier

  • kapłan diecezji białostockiej, doktor teologii moralnej (Uniwersytet Papieski na Lateranie), były egzorcysta i wykładowca na Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku, kapelan hospicjum

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions