sobota, 08 kwiecień 2017 03:06

Fatima przed Fatimą. XII-wieczne objawienie w Cova da Iria

Napisał
Historia objawień fatimskich nie zaczyna się w 1917 r. ani nawet w 1915 r., kiedy to 7-letnia Łucja dos Santos i jej 3 towarzyszki po raz pierwszy ujrzały anioła. Wielkie orędzie z Fatimy miało swój początek już 800 lat wcześniej. Co ciekawe, wiązało się ono ze szczególnym aniołem, bo z samym św. Michałem.
 
Co św. Michał ma wspólnego z fatimskimi objawieniami z 1917 roku? Znawcy tematu Fatimy (niekoniecznie świadomi tego, co stało się pod Santarem w 1147 r.) twierdzą, że pierwsze, niewyraźne jeszcze, objawienie anioła „owiniętego w prześcieradło”, „białego jak śnieg” było... ukazaniem się właśnie Michała Archanioła. Jeśli to prawda, że zapoczątkował on dwukrotnie (w roku 1147 i w 1917) objawienia w Fatimie, byłby to znak, że mówią one o zwycięskim boju, o boju najtrudniejszym, o walce z szatanem, który chce ukraść Bogu naszą wieczność. Mówią o walce zwycięskiej, choć rozstrzygająca bitwa rozgry wa się w najbardziej niesprzyjających dla nas okolicznościach.
 
Rok 1147
 
Pierwsze fatimskie objawienie św. Michała nastąpiło w „trudnym czasie”, w epoce, w której rozpoczynała się nowa era w dziejach ludzkości. Chodzi o XII stulecie, kiedy to świat dokonał wielkiego zwrotu mającego rozdzielić panującą dotąd jedność religii i państwowości, teologii i naukowej wiedzy. W owych czasach rzeczy miały się tak źle, że nawet Kościół zaczynał się chwiać w posadach. Wszędzie mnożyły się podziały, jednak najbardziej złowrogie dokony wały się na samym szczycie Kościoła, gdzie rozpoczynała się epoka kontrowersyjnych papieży. W XII w. zasada „dziel i rządź” skierowała świat ku zagładzie.
 
Czy to przypadek, że właśnie w tym czasie obserwowano zjawiska nadprzyrodzone, w których ze strony nieba uczestniczył święty Michał Archanioł, zaś ze strony ziemi lud portugalski zamieszkujący okolice Fatimy?
 
Owo pierwsze wydarzenie fatimskie nastąpiło nie w samej Fatimie, ale w tzw. kręgu Fatimy i wiąże się z trwającą od VIII w. walką chrześcijan starających się wyprzeć muzułmanów z Półwyspu Iberyjskiego. Historyczne zapiski podają, że w 1147 r., podczas zdoby wania przez pierwszego króla Portugalii Alfonsa Henriguesa zamku w Santarem zajmowanego przez Maurów, idącym do boju rycerzom chrześcijańskim ukazał się skrzydlaty Książę Aniołów, który z podniesionym mieczem poprowadził ich do zwycięstwa.
Ostatnio zmieniany czwartek, 13 kwiecień 2017 15:53
dr Wincenty Łaszewski

specjalista w zakresie antropologii teologicznej, mariolog.

Najnowsze od dr Wincenty Łaszewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • profesor fizyki na uniwersytecie w Delaware, USA

  • Przyszły biblista z zamiłowaniem do Prawa Kanonicznego i Liturgii. Uwielbia książki, fotografowanie i góry. 

  • dyplomowany zielarz-fitoterapeuta, publicysta, członek Polskiego Towarzystwa Zielarzy
    i Fitoterapeutów

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions