czwartek, 01 czerwiec 2017 20:33

Patriota, Świadek Ewangelii, święty. Błogosławiony ks. Władysław Bukowiński

Napisał

W kontekście ostatniego listu biskupów polskich na temat patriotyzmu polecam moją nową książkę na temat bł. ks. Władysława Bukowińskiego. Był on gorącym propagatorem idei jagiellońskiej. Spowiadał i nauczał w języku polskim, rosyjskim, ukraińskim i niemieckim, jednocząc zwaśnione narody. Szanował inne religie i kultury. Dlatego na jego przykładzie można zrozumieć uniwersalny charakter prawdziwego patriotyzmu, o którym pisał Henryk Sienkiewicz.

Patriota

Na przykładzie życia i świętości ks. Bukowińskiego można też zrozumieć uniwersalny charakter polskości. Był Prawdziwym Polakiem, Prawdziwym Patriotą, ale przede wszystkim Świadkiem Ewangelii, zachowującym prawdziwą Hierarchę Wartości. Potrafił też każdemu przebaczyć, mimo udręk i cierpień doznanych w czasie pobytu w sowieckich łagrach przez ponad trzynaście lat.

Ksiądz Bukowiński jest doskonałym wzorem dla odrodzenia prawdziwie pojętej polskości i patriotyzmu w naszych trudnych czasach.

Moją intencją było ukazanie tej chlubnej postaci całemu światu w sposób pogłębiony i refleksyjny na 400 stronach tekstu. Książka jest dotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Świadek Ewangelii

Osobowość Błogosławionego i jego życie wydają się bardzo integralne, nie tylko w sensie psychologicznym, ale przede wszystkim w sensie duchowym i moralnym. Biografia duchowa Bukowińskiego, choć zanurzona w roztropnym realizmie życia, przekracza je i otwiera na coraz to nowe horyzonty ewangelicznej duchowości i etyki. Studiując dokładnie jego życie, jesteśmy coraz bardziej zaskoczeni i zafascynowani. Nie spodziewaliśmy się czegoś takiego. I to jest właśnie najbardziej istotne. Bukowiński fascynuje dziś w szczególny sposób tym właśnie, że zbliżył się realnie do duchowości ewangelicznej.

Oznaczało to wielką pracę nad sobą od wczesnej młodości, a następnie stopniową przemianę serca, z którego płynęły uczynki, przynoszące dobre i trwałe owoce. Nieustannie dążył do doskonałości ewangelicznej, o czym świadczą jego słowa, listy i czyny.

ks. Aleksander Posacki SJ

filozof, teolog, wykładowca akademicki, znawca historii mistyki, nowych ruchów religijnych i sekt, demonologii oraz problematyki okultyzmu i ezoteryzmu. Prowadzi wykłady na licznych uniwersytetach w Polsce (m. in. na KUL, Ignatianum) i za granicą. Jest konsultantem egzorcystów katolickich w kraju i za granicą oraz wykładowcą m. in. na Międzynarodowych Zjazdach Egzorcystów organizowanych przez międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów, założone przez ks. Gabriele'a Amortha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • dyrektor sekretariatu Światowego Apostolatu Fatimskiego

  • teolog, konsultant ds. sekt i ruchów religijnych

  • monfortanin, rekolekcjonista, katecheta, kapelan w Akademii Wojskowej w Zagrzebiu. Posługuje w Legionie Maryi. Koordynator archidiecezjalny Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions