piątek, 08 wrzesień 2017 19:52

Święty Wacław

Napisał

Wacław od początku swych rządów miał jasny cel polityczny: ostateczne stłumienie rebelii pogańskiej oraz powrót do dzieła chrystianizacji kraju.

Początki państwowości naszych południowych sąsiadów były burzliwe. W państwie czeskim zmagały się dwie siły – chrześcijańska oraz pogańska. Po zamordowaniu księżnej Ludmiły pełnię władzy przejęła tam Drahomira. Kierowała ona pogańskim buntem, który doprowadził do krwawych prześladowań, burzenia świątyń chrześcijańskich oraz palenia świętych ksiąg. Na taką politykę zareagowali Niemcy, chcący utrzymać polityczną kontrolę nad księstwem czeskim. Zmuszono Drahomirę do przekazania rządów starszemu synowi Wacławowi.

Chrześcijański przykład

Młody książę był człowiekiem zupełnie innego pokroju niż jego matka. Urodził się ok. 907 r. i od wczesnego dzieciństwa pozostawał pod przemożnym wpływem najpierw ojca Wratysława I, a później babki św. Ludmiły. To ona nauczyła go podstaw wiary oraz zadbała o odpowiednie wykształcenie. W młodości Wacław uczęszczał do szkoły kościelnej działającej przy katedrze św. Piotra w Budczy (dzisiejsze Budziejowice). Tutaj książę nabrał ogłady, pokochał wiarę chrześcijańską i zapragnął żyć w zgodzie z Bożym prawem.

W ramach wznowionej chrystianizacji zadbał o sprowadzenie nowej grupy misjonarzy, którzy przywieźli ze sobą księgi i sprzęty liturgiczne oraz relikwie świętych do uposażania kościołów. Natomiast ciało św. Ludmiły przeniósł uroczyście do kościoła pod wezwaniem św. Jerzego. Podjęte na nowo misje ewangelizacyjne zaczęły odnosić pierwsze rezultaty. Lud coraz chętniej wyrzekał się dawnych wierzeń i przyjmował chrzest święty.

Ostatnio zmieniany niedziela, 10 wrzesień 2017 20:17
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions