wtorek, 24 październik 2017 19:30

Błogosławiona Salomea królowa i klaryska

Napisał

Książę Leszek Biały, który zasiadał na tronie krakowskim na przełomie XII i XIII w., w swojej polityce koncentrował się na Rusi Halickiej. Wiązało się to z rozszerzaniem polskich wpływów na wschodzie, a także poszerzaniem działalności Kościoła. Przez jakiś czas Leszek Biały wspierał księcia Ingwara, z którego córką, Grzymisławą, ożenił się ok. 1208 r. Z tego związku narodziła się dwójka dzieci – Bolesław, późniejszy książę krakowski, zwany Wstydliwym, oraz Salomea.

Królowa Rusi Halicko-Wołyńskiej

Salomea urodziła się ok. 1211/1212 r. Jej wychowaniem zajmowała się głównie matka (za życia uważana za pobożną, a po śmierci za błogosławioną). Ojciec szybko wciągnął córkę w układy polityczne i już w 1214 r. obiecał wydać ją za mąż za Kolomana, syna węgierskiego króla Andrzeja. Małżeństwo to miało być warunkiem traktatu pokojowego zawartego w Spiszu, na mocy którego postanowiono utworzyć królestwo halickie. Jego częścią miał rządzić Koloman.

Po kilkuletnich komplikacjach politycznych Leszek wysłał w końcu córkę na dwór węgierski, gdzie odbyły się zaręczyny przyszłych małżonków. W 1219 r. na tronie halickim zasiedli 11-letni książę węgierski (za zgodą papieża ukoronowany na króla Halicza) i 8-letnia Salomea.

Młodzi władcy krótko cieszyli się swoim królestwem. Już dwa lata później z powodu nieprzyjaznego nastawienia ludności prawosławnej, a także wojny doszło do klęski wojsk węgiersko-polskich i uwięzienia Kolomana oraz Salomei. Wolność odzyskali oni po paru miesiącach, po podpisaniu traktatu pokojowego, lecz na tron nie wrócili. Przybyli na Węgry, gdzie odbył się ich oficjalny ślub, a w 1226 r. król Andrzej oddał im w zarząd Slawonię, Dalmację oraz Kroację. Oboje swoje obowiązki wypełniali bardzo sumiennie, m.in. wspierali Kościół przeciw szerzącej się na tych obszarach herezji katarów.

Ostatnio zmieniany wtorek, 24 październik 2017 20:24
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • teolog, kapłan diecezji zamojsko-lubaczowskiej, autor książki „Proroctwo dzisiaj”

  • doktor teologii dogmatycznej KUL

  • psycholog o specjalizacji wychowawczej i sportowej, publicystka, autorka książki „Psychologia jak religia. Religia jak psychologia”

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions