Wydrukuj tę stronę
środa, 31 styczeń 2018 09:07

Święta Joanna de Valois

Napisał

Pobożność Joanny de Valois koncentrowała się wokół Matki Bożej. Maryja miała objawić się królewnie już w jej dzieciństwie i zapowiedzieć, że jeszcze przed śmiercią założy nowy zakon kontemplacyjny, który przyniesie Chrystusowi wiele radości. Tak też się stało.

Joanna urodziła się 23 kwietnia w 1464 r. w Nogent-le-Roi jako druga córka króla Francji Ludwika XI i Karoliny Sabaudzkiej. Od wczesnego dzieciństwa przeżywała same upokorzenia, bowiem jej ojciec spodziewał się syna, a nie córki. Stąd Joanna została oddana na wychowanie. Król prawie w ogóle się nią nie interesował. Mimo to od razu przeznaczył ją na żonę dla swojego kuzyna Ludwika, księcia Orleanu. Ceremonia zaślubin odbyła się już w 1476 r. Joanna miała wówczas zaledwie 12 lat, a jej oblubieniec był od niej o 2 lata starszy.

Upokarzające unieważnienie małżeństwa

Małżeństwo to trwało 22 lata, ale nie było szczęśliwe. Podobnie jak wcześniej rodzice, tak teraz mąż źle traktował Joannę. Pogardzał nią, ale Joanna wszelkie upokorzenia przyjmowała z pokorą i wielkodusznością. Gdy po śmierci króla w 1483 r. w walce o tron Francji Ludwik został uwięziony, Joanna nie opuściła go. Odwiedzała męża w więzieniu oraz czyniła starania, aby jak najszybciej został uwolniony, co nastąpiło 2 lata później.

W 1498 r. zmarł król Karol VIII, który nie pozostawił po sobie potomka. Korona francuska przypadła wreszcie Ludwikowi Orleańskiemu. Joanna nie długo była jednak królową. Ludwik tak bardzo nienawidził swojej żony, że zwrócił się do ówczesnego papieża Aleksandra VI, aby unieważnił małżeństwo. Jako powód podano, że ślub odbył się pod przymusem, a ponadto Joanna miała zataić, iż jest niepłodna.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Najnowsze od Jerzy Adam Świdziński

Artykuły powiązane