wtorek, 27 luty 2018 16:57

Święta Matylda. Miłosierna królowa

Napisał

Matylda dwa razy dziennie rozdawała biednym zapasy z królewskiego spichlerza. Sama nic nie jadła, dopóki cała przeznaczona na dany dzień żywność nie trafiła do potrzebujących. Co sobotę kąpała bezdomnych i pielgrzymów. Ponadto podróżowała po królestwie, dbając o to, aby każdy klasztor był wyposażony we wszelkie niezbędne rzeczy.

Matylda urodziła się w Engern w Westfalii ok. 895 r. jako córka saskiego hrabiego Teodoryka oraz Reinhildy, arystokratki z duńsko- -frankijskiego rodu królewskiego. Gdy miała ok. 10–12 lat, rodzice oddali ją na wychowanie do klasztoru benedyktynek w Herford, gdzie przeoryszą była jej babcia, również Matylda. Tam dziewczynka pogłębiała swoją wiarę, dużo się modliła, ale również uczyła się czytania oraz robót ręcznych. W klasztorze pozostała do 14. roku życia, kiedy to wyszła za mąż za księcia Henryka.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • Dr Hunter Baker profesor nauk politycznych na Union University w Jackson (Tennessee, USA).

    Autor głośnej książki „The End of Secularism” (2009). Laureat (2011) prestiżowej nagrody Michael Novak Award przyznawanej przez Acton Institute. 

  • Misjonarz, pracował w Kongo w Afryce przez 27 lat, gdzie pełnił m.in. posługę egzorcysty. Aktualnie służy modlitwą o uzdrowienie

  • profesor nauk teologicznych, egzaminator prosynodalny, rekolekcjonista

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions