wtorek, 02 październik 2018 20:23

Święty Edwin. Ofiara wrogów Chrystusa

Napisał

W VII stuleciu centrum chrystianizacji Anglii przeniosło się z Kentu do Nortumbrii. Na przestrzeni krótkiego czasu królestwo to wydało aż dwóch świętych monarchów — Edwina i Oswalda.

Nortumbria była obok Mercji jednym z największych królestw anglosaskich. Całość jednak podzielono na dwie części, odpowiadające dwóm oddzielnym niegdyś prowincjom – Bernicji i Deirze. Połączenia obu państewek dokonał po raz pierwszy król Bernicji Etelfryd, który podbił Deirę ok. 604 r., zostając pierwszym władcą zjednoczonej Nortumbrii. Od początku nastawał on na życie prawnego pretendenta do tronu Deiry, młodego Edwina (ur. ok. 584 r.), który aż do 30. roku życia musiał ukrywać się poza granicami kraju.

Przychylny chrześcijaństwu

Etelfryd, zagorzały poganin, stawał się coraz potężniejszym władcą. Zaczął nawet zagrażać schrystianizowanym obszarom Brytanii. Bez większych problemów podbijał chrześcijańskie terytoria Szkotów i Walijczyków. W czasie tych wojen dokonał jednej z największych zbrodni ówczesnych czasów – zdecydował o wymordowaniu kilkuset mnichów modlących się za sukces chrześcijańskiej armii w klasztorze w Bangor. Czasy brutalnych rządów Etelfryda zakończyły się dopiero ok. 613 r. Wtedy to został on pokonany przez Edwina, księcia tułacza, oraz króla Anglii Wschodniej, Redwalda, który dopomógł Edwinowi w powrocie na tron Nortumbrii.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  • kapłan Archidiecezji Warszawskiej, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, laureat Nagrody Ratzingera 2014

  • doktor teologii
    moralnej, katechetka

  • absolwentka Karmelitańskiego Instytutu Duchowości (teologia duchowości chrześcijańskiej), autorka publikacji na temat duchowości

Już 49 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions