wtorek, 04 grudzień 2018 21:56

Doktor Mistyczny. Święty Jan od Krzyża

Napisał

Święty Jan od Krzyża to jeden z największych świętych karmelitańskich i doktor Kościoła. Jego życie zazwyczaj dzielone jest na trzy okresy: życie osoby świeckiej, karmelity trzewiczkowego oraz karmelity bosego.

Juan de Yepes y Alvarez urodził się 24 czerwca 1542 r. w rodzinie ubogich tkaczy, żydowskich konwertytów. Jego ojciec był szlachcicem, jednak popełnił mezalians, żeniąc się z miłości z sierotą, i został wydziedziczony. Śmierć ojca i starszego brata dwa lata po narodzinach Jana sprawiły, że rodzina, która żyła bardzo skromnie, popadła w nędzę. Zrozpaczona matka postanowiła wyruszyć w poszukiwaniu lepszego życia. Wraz z dziećmi kilkakrotnie przenosiła się z miejsca na miejsce, aż trafiła do Mediny del Campo i tu osiadła już na stałe.

Pierwsze dwadzieścia lat życia

Jan, tak mocno doświadczony od dziecka chorobą, śmiercią i biedą, zaczął oddawać się posłudze w kościele, opiece nad chorymi w szpitalu i nauce. W okresie dorastania zaczęło się u niego formować powołanie, którym było przede wszystkim zamiłowanie do studiów i modlitwy kontemplacyjnej. Wraz z bratem Franciszkiem pomagał też osieroconym dzieciom, szukając dla nich domów zastępczych. Administrator szpitala, w którym Jan posługiwał, posłał go na lekcje gramatyki do kolegium jezuitów. Chłopiec był gorliwym uczniem. Po pewnym czasie wstąpił do nowicjatu karmelitów w Medinie del Campo i wyjechał na studia uniwersyteckie do Salamanki.

Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 55 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions