wtorek, 30 wrzesień 2014 21:52

Święty Franciszek Borgiasz

Napisał

 

 

 

Miał zwyczaj podpisywać się: Franciszek, grzesznik. Chciał przez to podkreślić nie tylko świadomość skażenia grzechem pierworodnym, ale również swoje pochodzenie z rodu Borgiaszów, z którego wyszło wielu ludzi postępujących w swoim życiu bardzo niegodziwie. Jego pradziadkiem był papież Aleksander VI, słynący czynami poważnie ubliżającymi piastowanej przez niego godności. Krewnym Franciszka był też Cezary, jeden z największych zbrodniarzy rodziny.

 

Biskup Kartageny, Estevan de Almeyda, napisał o św. Franciszku Borgiaszu w jednym z listów: Wracam z Gandii, gdzie widziałem księcia Franciszka, który jest cudem książąt i szlachty, uosobieniem pokory i świętości – prawdziwie mężem Bożym. Postać jego odpowiada zupełnie tej sławie, jaką zjednały sobie jego cnoty i roztropne rady. Zawstydziłem się na samą tę myśl, że będąc kapłanem i biskupem, tak mało postępuję w dobrem w porównaniu do tego świeckiego rycerza!

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:45
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

  •  

    teolog, tomista i znawca duchowości dominikańskiej, filozof, tłumacz, pisarz i publicysta

  • teolog, religioznawca, wykładowca UKSW, konsultor Rady do Spraw Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski

  • reporter, eseista, publicysta, reżyser, producent filmowy i telewizyjny. Założyciel i redaktor naczelny kwartalnika „Fronda” (do maja 2012), redaktor naczelny tygodnika „Ozon” (2005-2006), autor wielu książek, albumów, licznych artykułów. Jest laureatem wielu nagród dziennikarskich, filmowych i wydawniczych.
    W 2011 r. Prezydent Węgier Pál Schmitt odznaczył Grzegorza Górnego Rycerskim Krzyżem Zasługi dla Republiki Węgierskiej.

Już 42 pozycjie


Powered by JS Network Solutions