środa, 05 listopad 2014 12:51

ŚW. GERTRUDA WIELKA I DUSZE CZYŚĆCOWE

Napisał

 

     Do słynnych mistyczek przeżywających objawienia dusz, które w czyśćcu przechodziły proces oczyszczenia,

należały św. Katarzyna z Genui i św. Małgorzata Maria Alacoque. Trzecią mistyczką była św. Gertruda

Wielka z Helfty w Turyngii.

 


Stan uwalniania się po śmierci od wszystkich następstw grzechów zwany jest w teologii czyśćcem. W nauczaniu Kościoła czyściec nie jest miejscem, w którym dusze miałyby doznawać cierpień przed wejściem do wiecznego szczęścia. W Biblii nie znajdziemy nigdzie określenia „czyściec”, jednakże niektóre teksty mówią o tym, co stanowi istotę tego stanu – jest nim trwający po śmierci proces wyzwalania się od konsekwencji grzechów, od których człowiek nie uwolnił się za życia ziemskiego. Czyściec jest wyzwoleniem od egoizmu, bolesną samoświadomością swojej niedoskonałej miłości. Bóg nie „skazuje” duszy na cierpienie czyśćcowe, a jedynie poprzez swoje miłosierdzie dopuszcza możliwość oczyszczenia miłości z egoistycznych przywiązań, do których doprowadziły popełnione grzechy.

Katechizm Kościoła Katolickiego stwierdza: Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba (KKK 1030).

Sposób oczyszczania się duszy po śmierci

Symbolem oczyszczania się duszy po śmierci jest przeważnie ogień. Jest to ogień oczyszczający i ocalający, który nie zabija, lecz umożliwia wybawienie. Z pewnością nie jest to ogień fizyczny, ale poprzez symbol łatwiej nam zrozumieć proces wypalania egoizmu i dochodzenia do absolutnie czystej miłości. Ogień czyśćca jest też inny niż piekielny, który stanowi źródło udręk, nie oczyszcza i nigdy się nie kończy. Natomiast ogień czyśćca jest rozpalony przez łaskę i miłość. Dusza cierpi, bo sama ubolewa nad swoją niedoskonałością, a przez to czuje się niegodna spotkania z Bogiem. Cierpi, że nie kocha tak, jak powinna oraz z powodu tęsknoty za Bogiem.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 wrzesień 2015 19:44
Jerzy Adam Świdziński

autor książek, publicysta.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.


Nasze książki

Wszystkie numery

Piszą dla nas

Już 51 pozycji

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Powered by JS Network Solutions