Wydrukuj tę stronę

Numer 18 (luty 2014)

Numer 18 (luty 2014)

Muzyka ciemności

 

 1. Artur Winiarczyk, Ojciec czeka zawsze
 2. Grzegorz Kasjaniuk, W mroku idąc do Boga. Lider heavymetalowego zespołu Megadeth spotkał Boga.
 3. Poszedłem za Jezusem O swojej historii mówi dziennikarz muzyczny Grzegorz Kasjaniuk 
 4. Jeśli nie żyję w prawdzie, to już przegrałem. Z ks. dr. Przemysławem Sawą, teologiem i egzorcystą rozmawia Adam Barnaba
 5. A serce jak księżycowa pustynia... Myślała, że muzyka satanistyczna to niewinne dźwięki... – świadectwo Marty
 6. Grzegorz Fels, Jak tu nie ufać słowom anioła? Na niego zawsze możemy liczyć
 7. Dr Wincenty Łaszewski, Objawienie w Pontmain Widzę prześliczną Panią!
 8. Wojciech Łapiński, Matka Boska nie może płakać. Łzy Maryi w Lublinie
 9. Dr Hunter Baker, Socjalizm i sekularyzm. Bliźniacze ideologie
 10. Przegląd mediów
 11. Dr Małgorzata Nieszczerzewska, Muzyczna otchłań Satanistyczne inspiracje w muzyce metalowej i ambientowej
 12. Roman Zając, Imiona złego ducha Co się za nimi kryje?
 13. Ks. prof. Marek Chmielewski, Ekstaza 
 14. Dr Tomasz Teluk, Busola papieża Franciszka. Sumienie źródłem ładu światowego
 15. Juliusz Gałkowski, Św. Cecylia. Czy patronka muzyki grała na jakimś instrumencie?
 16. Ludwika Filipowicz, Porady psychologa. Dziecko a ciężka muzyka
 17. Ks. dr hab. Krzysztof Guzowski Kim jest człowiek wolny?
 18. ks. Andrzej Grefkowicz, Magiczny przedmiot czy uroki?
 19. Nowe książki. Jak dyskutować z „nowym ateizmem"? (Sławomir Zatwardnicki, „Ateizm urojony”)

 

Ten i inne numery do kupienia w naszym sklepie internetowym

Jest już też dostępna wersja cyfrowa

 

Strategia przeciwnika zbawienia polega na ogół na przybieraniu atrakcyjnych form. Jednak wobec niektórych ludzi nie zadaje sobie tego trudu. Wykorzystując ich specyficzny gust, nęci tajemniczą złowrogością, ciemnością i nienawiścią, podsyca uczucie strachu i fascynację złem. - przestrzegaArtur Winiarczyk, redaktor naczelny Miesięcznika Egzorcysta. W numerze 18 (lutowym) piszemy o tym, że muzyka, której słuchamy, nie jest obojętna dla naszego życia i jego sfery duchowej.

 

Grzegorz Kasjaniuk, dziennikarz muzyczny i konferansjer, w bardzo osobistym tekście opowiada o swoich doświadczeniach z muzyką black- i deathmetalową. W latach 80. m.in. na fali buntu przeciw socjalizmowi zainteresował się tym nurtem muzycznym. Zdawał sobie sprawę z niesionych przez to zagrożeń, ale wydawało mu się, że jest na nie odporny. Nie dostrzegał, że w ten sposób poszerza skalę zachowań, które toleruje i akceptuje. Z czasem próbował sobie tłumaczyć, że można odróżnić oryginalność muzycznego przekazu od fałszywości obrazów pojawiających się w przestrzeni publicznej.

 

Podobnie myślała Marta, autorka drugiego świadectwa: Długo próbowałam siebie oszukiwać i wmawiałam sobie, że może są w utworach, których słucham, satanistyczne, bluźniercze i antychrześcijańskie treści, ale mnie one zupełnie nie interesują, bo przecież to nie ja je tworzę i wypowiadam. Przekonywałam sama siebie, że to jedynie muzyka, że fascynują mnie tylko dźwięki i atmosfera, którą wprowadzają, a cały ten satanistyczny image to jedynie „kreacja artystyczna”.

 

Muzycy z pełną świadomością odwołują się do takich symboli i treści- oni widzą w Bogu przeciwnika, a w Szatanie sprzymierzeńca. Część z nich robi to w sposób bardziej zawoalowany, posługując się dźwiękiem w celu wywołania określonych stanów, np. depresji albo pobudzenia. Sami często padają ofiarą swoich fascynacji.

 

Piotr przyszedł do mnie z gotowym materiałem i opowiedział swoją historię. Straszną. Wąż, który był wytatuowany na jego ramieniu ożył i ział w niego ogniem. Musiał wypalić go kwasem. W pracownikach swojej formy widział demony. Uznałem, że to schizofreniczne. Nie dałem wiary. Był tam też tekst o samobójstwie, ale wtedy nie interpretowałem tego jako zapowiedzi nieszczęścia.- takich tragicznych wydarzeń w życiu Grzegorza Kasjaniuka było więcej. Dopiero ponowne- i faktyczne- zawierzeniu Bogu, Różaniec, Nowenna Pompejańska, wizyty w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej pomogły mu uleczyć ciało i duszę oraz lepiej rozpoznawać Zło.

 

Dla człowieka wierzącego, wychowanego w kulturze chrześcijańskiej, muzyka może spełniać dwojaką rolę: podtrzymywać jego duchowy i kulturowy rozwój, bądź skierować jego zainteresowania w przeciwną stronę. Problem ten dotyczy w szczególności ludzi młodych, którzy rozpoczynają swoje własne, przynajmniej częściowo niezależne, życie we współczesnej kulturze. - czytamy wanalizie dr Małgorzaty Nieszczerzewskiej poświęconej satanistycznym inspiracjom w muzyce metalowej i ambientowej.

 

Juliusz Gałkowski kreśli portret świętej patronki muzyki: Być może Cecylia nie grała na organach czy innym instrumencie, lecz kochając Zbawiciela najbardziej na świecie, stała się częścią jego najpiękniejszej kompozycji – Planu Zbawienia ludzkiego rodu.

 

Warto też zwrócić na wywiad z ks. Przemysławem Sawą, teologiem i egzorcystą, który obszernie mówi o Ewangelii, możliwościach jakie daje Internet w odnajdywaniu dróg do Boga i wyjaśnia czym naprawdę jest tzw. lista ks. Sawy.

 

A w numerze jeszcze m.in.: Grzegorz Fels przytacza historię ludzi, którym pomógł ich Anioł Stróż; dr Wincenty Łaszewski opisuje objawienia w Pontmain; dr Tomasz Teluk- o problemach ideologów z nauczaniem papieża Franciszka; psycholog Ludwika Filipowicz o ucieczce dzieci z realności; dr Hunter Baker z Union University w Jackson opisuje powiązania socjalizmu i sekularyzmu; dowiemy się także, dlaczego, według władz PZPR, Matka Boska nie miała powodów do płaczu w Polsce Ludowej... Zapraszamy do lektury.

Tweet
Redakcja

Redakcja strony internetowej

Najnowsze od Redakcja